Чергове ноу-хау від Третякової! Нове сімeйнe оподaткyвaння. Українські рoдини щороку покaзувaтимуть усі свої дoхoди

У парламенті готують чергове ноу-хау для українців. Представники монобільшості пропонують законодавчо запровадити принципово нове для України явище – домоекономіка. Ідея у тому, щоб зробити домогосподарства (сім’ї) повноцінними суб’єктами підприємництва і залучити їх до економічної активності. З цією метою буде запроваджено обов’язкове декларування доходів сім’ї та сімейне оподаткування.

Такі нововведення містяться у законопроєкті № 6539 «Про домогосподарства (домоекономіку)», який зареєстрований у Верховній Раді 21 січня. Авторами документа стали 17 народних депутатів від партії «Слуга народу», серед яких і скандально відома Галина Третьякова, яка очолює у парламенті «соціальний» комітет.

Проте декларація для домогосподарств буде обов’язковою не лише для ведення сімейного бізнесу. Проєктом передбачено й інші випадки, у яких без декларування доходів не обійтись. OBOZREVATEL розбирався, яких новацій слід очікувати українським сім’ям, якщо ініціатива «Слуг» буде реалізована.

Для чого це потрібно.

Як зазначено в пояснювальній записці до документа, в Україні сьогодні налічується близько 15 млн. домогосподарств. За підрахунками Держстату, більшість із них складаються з 2-3 осіб. Доходи таких домогосподарств (сімей) здебільшого складаються з оплати праці членів сім’ї, доходів від підприємницької діяльності та від самостійної трудової діяльності.

Проте лише в 0,9% домогосподарств основою доходу є підприємницька діяльність. На думку авторів законопроєкту, це є дуже низьким показником та свідчить про те, що державою не створено відповідних умов для господарської діяльності зазначеної категорії суб’єктів.

Натомість, як стверджують парламентарі, запровадження «сімейного оподаткування» ще не означає, що в Україні з’явиться новий спеціальний податковий режим. Це лише передбачає деяке доповнення чинної системи оподаткування доходів фізичних осіб з метою визначення справедливого податкового навантаження на сім’ю загалом.

«Більшість видатків домогосподарств на споживання фінансується спільно із загального бюджету домогосподарства (сім’ї), у той час як доходи та майнове становище підлягають оподаткуванню окремо по кожному члену сім’ї. Через це відбувається невідповідність матеріального становища та податкового навантаження», – йдеться у пояснювальній записці.

З іншого боку, на сьогоднішній день визначення «сім’я» та/або «домогосподарство» як суб’єкти податкових відносин не передбачено на законодавчому рівні. А це, зі свого боку, не дозволяє розвивати механізм соціальної підтримки домогосподарств, упевнені нардепи.

Кого віднесуть до домогосподарств.

Виходячи з визначення, яке наводиться у законопроєкті, домогосподарство не можна повною мірою прирівнювати до сім’ї, хоча здебільшого це, звичайно, сім’ї. Головна відмінність у тому, що домогосподарство може складатися з однієї особи.

Також домогосподарством може бути кілька осіб, які мешкають разом, ведуть спільне господарство, повністю або частково об’єднують свої кошти та витрати. При цьому члени домогосподарства можуть бути і не пов’язані родинними стосунками. Головна умова – спільне проживання та ведення спільного домашнього господарства. Кількість членів домогосподарства не обмежується.

Проєкт пропонує ще два види домогосподарств – індивідуальні та інституційні. У першому випадку йдеться про одну особу, яка проживає в окремій житловій одиниці або займає як мешканець окрему кімнату (кімнати), але яка не пов’язана загальним побутом з іншими мешканцями в цьому приміщенні. У другому випадку маються на увазі особи, які живуть у соціальних чи медустановах, військових частинах, установах соцобслуговування.

Законопроєкт забороняє громадянам перебувати одразу в кількох домогосподарствах одночасно. Протягом одного фінансового року особа може бути членом лише одного домогосподарства.

Сімейне декларування – право чи обов’язок.
Передбачається, що щорічне податкове декларування доходів домогосподарства буде добровільним. А ось обов’язковим воно стане для сімей лише у трьох випадках:

Для отримання податкової знижки

Новація законопроєкту полягає в тому, що податкову знижку одного із членів домогосподарства може отримати будь-який інший із членів сім’ї. Наприклад, право на податкову знижку має пенсіонер, який протягом року оплачував своє лікування або вносив страхові платежі. Проте, якщо такий пенсіонер не працює і, відповідно, не сплачує податку на прибуток, то скористатися своїм правом на повернення частини сплачених податків він не може.

А от якщо проєкт закону буде підтримано у парламенті, то податковою знижкою зможуть скористатися інші родичі в межах одного домогосподарства. Єдина умова – подати сімейну декларацію.

Для отримання державної підтримки у вигляді соціальних виплат, пільг, послуг та ін.

Законопроєктом запроваджується нове поняття – соціальний трансферт. Його мета – підтримка домогосподарства у разі настання складних життєвих обставин, а також зменшення соціального розшарування населення за рівнем доходів.

Передбачається, що соціальний трансферт буде представлений у таких формах:

соціальні гарантії, що забезпечують достатній рівень життя для сім’ї (одяг, харчування, витрати на житло). Сюди можуть бути віднесені виплати малозабезпеченим, субсидії тощо;

різні соціальні пільги у матеріальній та грошовій формі (наприклад, компенсація за проїзд у транспорті);

соціальне страхування;

соціальні послуги (догляд вдома, соціальний супровід та ін.).

Для отримання домогосподарством перерахованих вище видів держпідтримки подання сімейної податкової декларації є обов’язковим. При цьому до соціальних трансфертів не належать стипендії та пенсії. Тому для сімей, членами яких є пенсіонери та/або студенти, подання щорічних податкових декларацій не передбачено.

Для ведення підприємницької діяльності (сімейного бізнесу).

Ще одним важливим нововведенням законопроєкту є те, що сім’ям дозволять здійснювати підприємницьку діяльність навіть без реєстрації ФОП. Достатньо подати річну податкову декларацію і не зароблятиме більше 8 млн грн на рік.

Крім того, треба буде дотримуватись деяких правил:

учасниками сімейного бізнесу повинні бути виключно члени домогосподарства;

займатися можна лише певними видами діяльності, хоча їх вибір досить широкий – перукарські та косметологічні послуги, юридичні консультації, репетиторство, торгівля на ринку, прання білизни та багато іншого.

По суті, коло того, де можуть заробляти домогосподарства, обмежується лише ліцензованою діяльністю, посередництвом при купівлі-продажу, оренді та оцінці нерухомості, роботою з ювеліркою та незалежною професійною діяльністю (лікарі, нотаріуси, адвокати, бухгалтери тощо).

Домогосподарства, які провадитимуть економічну діяльність, віднесуть до суб’єктів мікропідприємництва нарівні з ФОП та юрособами, у яких у штаті до десяти працівників та дохід до 2 млн євро на рік. Також передбачено, що якщо сім’ї-підприємці не зможуть задовольнити вимоги кредиторів, то стосовно них, як і до ФОП, застосовуватиметься процедура банкрутства.

Хто і як подаватиме сімейну податкову декларацію.
Згідно із законопроєктом, це буде уповноважена особа (представник) домогосподарства. Жодних особливих вимог до нього немає. Головне, щоб член сім’ї був повнолітнім та дієздатним. У сім’ї з кількох осіб представника обирають на розсуд більшості, а якщо йдеться про інституційне домогосподарство, то уповноваженою особою може бути лише керівник або уповноважений ним орган установи.

До обов’язків представника, крім подання декларації, віднесено також спрощений облік доходів та витрат домогосподарства, причому не на власний розсуд, а в порядку, який окремо розробить Кабмін.

Що вважати доходами сім’ї
Якщо витрати домогосподарства в законопроєкті вказані лише двома рядками (соціальний прожитковий мінімум на кожного члена сім’ї та витрати на здійснення господарської діяльності), то список доходів є досить значним. До них законопроєкт відносить:

зарплату та прирівняні до неї доходи;

прибуток від підприємницької діяльності;

винагороду за договорами;

грошове забезпечення та інші виплати військовослужбовцям та членам їхніх сімей, правоохоронцям;

стипендію;

виграші, призи та подарунки;

виплати від недержавних пенсійних фондів;

соціальні трансферти та ін.

У разі ухвалення законопроєкту сімейне декларування та оподаткування запровадять не раніше 2025 року.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *