В одному з найбільших банків Швейцарії тримали гроші 2,5 тисячі українців. Серед них Ахметов, Коломойський та Лазаренко

Витік даних з одного з найбільших банків Швейцарії Credit Suisse свідчить про наявність там рахунків 2,5 тисячі українців, зокрема олігархів та політиків.

Про це йдеться в матеріалі «Слідство.Інфо». Дані банківських рахунків Credit Suisse анонімне джерело дало німецькій газеті Süddeutsche Zeitung, а вона поділилася даними з OCCRP та 48 медіа-партнерами по всьому світу, зокрема зі «Слідство.Інфо».

Журналісти з різних країн переглянули тисячі банківських записів, опитали інсайдерів, кримінальних прокурорів, дослідили судові записи та фінансові звіти. Розслідування охоплює понад 18 тисяч рахунків, які відкрили за останні понад 70 років. На них загалом зберігали понад 100 мільярдів доларів.

Мати рахунок у Швейцарії не є незаконним, проте розслідування журналістів зі всього світу виявило, що у Credit Suisse відкривали рахунки люди, причетні до тортур, торгівлі наркотиками, відмивання грошей, корупції та інших злочинів.

Наприклад, у Credit Suisse рахунки мав олігарх Рінат Ахметов. За даними «Слідство.Інфо», від переважно ділив їх із топменеджерами керівної компанії його бізнес-групи SCM. Журналісти виявили у них понад 50 банків рахунків, баланс на одному з них сягав 497 мільйонів франків у 2016 році.

Адвокати SCM зазначили, що місячний готівковий оборот на рахунках бізнес-групи часто перевищує 100 мільйонів доларів США. А оскільки Credit Suisse входить до двадцятки найбільших фінансових установ Європи, тому «думка про те, що SCM може (або не може) підтримувати банківські відносини з Credit Suisse, не є ані новинною, ані особливо цікавою»

У витоку даних також знайшли інформацію про рахунки Ігоря Коломойського. За даними журналістів, один рахунок був на ім’я олігарха — на ньому було понад 27 мільйонів швейцарських франків. Ще один рахунок був на імена матері, дружини та дочки Коломойського — у 2007 році там було понад 3 мільярди франків.

Журналісти запитали Коломойського про походження цих грошей, він пояснив їх продажем акцій Evraz. У 2007 році Evraz Group купила п’ять гірничо-металургійних підприємств в Україні у групи «Приват» Коломойського. За це Evraz заплатила близько мільярда доларів грошима, а решту суми Коломойський одержав у вигляді акцій Evraz. Згодом, схоже, Коломойський продав ці акції. Також олігарх запевняє, що ні у нього, ні у його близьких немає рахунків у Credit Suisse.

«А ті, що ви описуєте, це були рахунки не CS, а іншого банку, який потім купив Credit Suisse. У 1996 році це був, по-моєму, банк Leu, а потім він став Clariden Leu. І на нього приходили гроші від продажу активів Evraz, а також від продажу акцій Evraz, а потім ці гроші перекинули до Кіпрської філії “ПриватБанку”, і вони зберігалися там», — зазначив Коломойський. Додавши, що сім’я не мала стосунку до цих грошей, але мала право користування — на випадок, якщо з Коломойським щось станеться.

читайте також

Також журналісти виявили, що у 2014 році клієнтом банку був російсько-український бізнесмен Павло Фукс. У 2015 році його рахунок налічував 17 мільйонів франків. Торік Фукс потрапив під санкції РНБО, оскільки перевірки виявили, що він причетний до незаконного отримання ліцензій на видобуток корисних копалин в Україні у 2012-2013 роках. На момент публікації бізнесмен не прокоментував рахунок у банку.

Відповідно до витоку, рахунок у швейцарському банку мав бізнесмен Орест Фірманюк, який у 2021 потрапив під санкції РНБО. Його назвали одним із лідерів контрабанди. За даними журналістів, Фірманюк мав рахунок із 2011 року, а у 2015 році мав на ньому понад 60 тисяч франків. Журналістам бізнесмен зазначив, що було б непогано мати такі кошти.

«На жаль, у мене немає таких грошей, ця цифра в рази більше, ніж у мене є», — сказав він. 

Громадське

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *